Genelde yeni bir telefon aldığımızda güncellemeleri kontrol etmek istediğimiz de karşımıza ”Cihazınız Henüz Kayıtlı Değil” uyarısı çıkar. Bu uyarı yeni alının her telefonda çıkmaz tabi ki de, bazı telefonlar da sıklık ile karşılaşırız. Karşımıza böyle bir uyarı çıktığında peki ne yapmamız gerekiyor? Yapacağınız işlemleri sırası ile anlatacak olursak. ilk yapmamız gereken telefonun imei numarasının kontrolü yapmak olacak.13775525_583420635170265_6117779014042458464_n

  Telefonun İmei Numarasına Nasıl Bakılır?

 • Telefonumuzun arama bölümüne girerek *#06# yapınız. Telefonumuza ait imei numarası ekrana gelecektir.
 • Telefonumuzun imei numarasını öğrendikten sonra https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresine girip imei sorgulaması yapınız.

imei sorgulama.png

BTK‘nin sitesinden imei sorgulama yaptık’dan sonra çıkan sonuç çok önemli. Cihazınız kayıtlı olarak çıkacaktır muhtemelen. Fakat şöyle bir sorun karşımıza çıkabilir; LG G2 olan telefonumuz farklı bir marka veya model çıkabilir. Böyle bir şey ile karşılaştığınız zaman telefonu aldığınız yere iade ediniz. Çünkü telefonunuza klon imei atılmış demektir.

klon imei.jpg

Klon imei atılmış bir telefon hiç bir zaman yazılım güncellemesi almaz. ileride telefonun kapanma ihtimali de bulunuyor.

Güncelleme alamayacağı için telefonunuz da her zaman güvenlik açıkları oluşacaktır. Ayrıca mobil uygulamaların eski sürümlerini kullanacaksınız. Yeni çıkan Android 6.0 veya Android 7.0 yazılım güncellemeleri hiç bir zaman telefonunuza gelmeyecektir.

 • HKan

  Eski bir lg 2 bulsam imei buna kopyalasam olurmu

 • Lg g2 aldım bu sorunla karşılaştım imea si kayıtlı fakat telefonun marka ve modeli nokia nın bir telefonu olarak gözüküyor ne yapmam lazım ??

 • Sevim

  Bendede imei kayıtlı diyo ama marka ve modelde bilinmiyor yazıyo neden

 • can

  telefon yurt dışından geldi ımei kayıtlı ama cihazınız henüs kayıtlı değil diyor nasıl yazılım yüklicem

  • Merhaba Can Bey, büyük ihtimal cihazınızdaki IMEI orjinal değil klonlanmış IMEI’dir. Bu yüzden yazılım yüklemeniz oldukça zordur. Telefoncular yazılım yükleyip tekrardan IMEI atarak işlemleri halledebiliyorlar

   • musyaf

    Ahmet dizdar litfen acil cevap biz kendimizde imeimizi degistirebilirmiyiz